آخرین اخبار
۲۸ و ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸، در اسلام آباد برگزار شد:

اجلاس بین‌المللی پاکستان درباره ثبت مدنی و آمارحیاتی


روز‌های ۲۸ و ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، اسلام آباد میزبان اجلاس بین‌المللی ثبت مدنی و آمارحیاتی (CRVS) بود.

اجلاس با مشارکت چندین وزارتخانه فدرال، ادارات استانی وزارت بهداشت، برنامه‌ریزی، دولت‌های محلی، دادگستری، فن‌آوری اطلاعات، اداره ثبت ملی(NADRA)شکل گرفت و آژانس‌های توسعه‌ای و همچنین متخصصان CRVS عمدتاً از آژانس‌های شرکاء بین‌المللی از قبیل یونیسف(UNICEF)، بانک جهانی(WB)، بخش توسعه بین‌الملل(DFID) و سازمان جهانی بهداشت(WHO) در آن حضور داشتند.

اجلاس توسط خانم کانوال شاوزاب دبیرفدرال برنامه‌ریزی، توسعه و اصلاحات پارلمان،  افتتاح شد.وی در سخنرانی خود بر اهمیت ثبت مدنی و آمارحیاتی به‌عنوان سازوکار جامع گردآوری اطلاعات درمورد فراوانی رخ‌داد رویداد‌های حیاتی اشاره نمود و نظام ثبت مدنی و آمارحیاتی را تنها نظامی دانست که  توانایی گردآوری داده‌های مربوط به تمامی جامعه را دارد. وی بیان داشت دولت پاکستان اجرای بلند مدت نظام ثبت مدنی و آمار حیاتی را به رسمیت می‌شناسد و بر تأثیر چشمگیر آن بر زندگی مردم تأکید دارد. وی در ادامه اذعان داشت: تحقق بخشیدن به تلاش‌های جمعی ادارات دولتی، بخش‌های خصوص، جامعه مدنی و دانشگاهی برای اجرای موفق برنامه ملی ثبت مدنی و آمار حیاتی  ضروری است و در این زمینه ارتقاء هماهنگی‌های بین بخشی و تمهیدات قانونی نیاز اصلی است. او همچنین از واحد پشتیبانی فنی ثبت مدنی و آمار حیاتی و شرکاء توسعه‌ای در برگزاری این رویداد مهم قدردانی نمود و گفت: بی شک این اجلاس مسیرهای جدیدی در همکاری دولت‌های محلی و شرکاء در این زمینه باز خواهد نمود.

در بخش دیگری از اجلاس، دکتر اسما حیدر، عضو کمیسیون اجتماعی و برنامه‌ریزی پاکستان گفت که این وزارتخانه تحت رهبری پویای دولت جدید قرار دارد و این گروه در حال همکاری با جامعه مدنی و سازمان‌های غیر دولتی در افزایش آگاهی بخشی به جامعه در اهمیت توسعه نظام ثبت مدنی است. انتظار می‌رود که این اجلاس تلاش‌های دولت و شرکاء توسعه‌ای را به منظور حصول اطمینان از اینکه تمام شهروندان کشور از نظام ثبت مدنی و آمار حیاتی همگانی و پاسخگو منتفع خواهند شد، تا سال 2050 تسریع نماید. امید می‌رود که در آینده‌ای نزدیک پوشش همگانی ثبت مدنی کلیه اتباع پاکستان هم‎تراز با سایر ملل باشد. این امر همچنین اسناد قانونی برای ادعای هویت و کسب اطمینان از حقوق را فراهم می‌کند. علاوه براین مجموعه‌ای ارزشمند از آمار حیاتی برای برنامه‌ریزی،توسعه و تصمیم‌گیری ارائه خواهد داد.  

روز ۳۰ نوامبر و در حاشیهٔ این اجلاس، وزارت توسعه برنامه‌ریزی و اصلاحات پاکستان با همکاری یونیسف میزبان نشست مسؤولان ثبت مدنی هشت کشور جنوب آسیا(CR8)بود. در این نشست که با هدف تقویت همکاری‌های CR8 و بررسی برنامه‌های نظام ثبت مدنی  این کشور‌ها برای ایجاد زمینه‌های مشترک همکاری تشکیل شد، شرکت‌کنندگانی از افغانستان، بنگلادش(به صورت برخط)، مالدیو، نپال، سریلانکا و پاکستان  و ناظرانی از مدیران ارشد و رؤسای ادارات بین‌المللی حضور داشتند.  

 

منبع:‌ www.getinthepicture.org


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۱۱/۳
کلمات کلیدی :
همه دیده شویم, اخبار جمعيتي,