آخرین اخبار
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور

امیر علی و فاطمه محبوب ترین نام های سال


تنوع کدام اسمها، دخترانه یا پسرانه بیشتر است؟ مشخص هست که چه تعداد اسم دختر و چه تعداد اسم پسر برای انتخاب پیش روی خانواده هاست؟

تنوع نام­ برای دختران بیشتر است. تعداد کل نام­های انتخاب شده در کشور از آغاز تشکیل ثبت احوال به این شرح است:

201.530 اسم برای پسران

220.934 اسم برای دختران

که تعداد این اسامی با توجه به نام­های مورد درخواست مردم که در کمیته مشورتی نام سازمان طرح و تصویب می­شد، در حال افزایش است.

از ابتدای سال جاری کدام اسم­ها را بیشتر انتخاب کرده­اند؟ ده اسم اول دخترانه و پسرانه در کشور؟

در ده ماهه سال 1395

اسامی دارای بیشترین فراوانی برای پسران: امیرعلی، محمد، امیرحسین، ابوالفضل، علی، حسین، محمدطاها، امیرعباس، محمدحسین، امیرمحمد

اسامی دارای بیشترین فراوانی برای دختران: فاطمه، زهرا، زینب، نازنین زهرا، یسنا، حلما، باران، فاطمه زهرا، ریحانه، رها

برخی از اسمها با فیلم و یا اتفاقی خاص پر اقبال میشوند. آن نامها در این سالها کدام بوده و یا منعی برای اینکار وجود دارد؟

رخ داد وقایع بر روند نام گزینی در کشور موثر است. به عنوان مثال، برخی اسامی جنبه ایدئولوژیک دارند. نظیر میثم، ابوذر، سمیه و مقداد. این اسامی در سال­های آغارین انقلاب به دلیل جنبه­های انگیزشی فراوانی چشمگیری یافتند. در زمان جنگ، نام مبارک حضرت مهدی (س) فراوانی بیشتری یافت.

همچنین در سالهای 85 تا 88، احتمالاً متأثر از مدال آوری­های آقای رضا زاده که با نام مبارک حضرت ابوالفضل (س) همراه بود و از سال 1378 به بعد و در مسابقات مختلف، استمرار یافته بود، این نام اولین نام انتخاب شده در کشور بوده است.

در مورد سریال­ها نیز، در زمان پخش سریال میوه ممنوعه، که طبق اعلام روابط عمومی صدا و سیما، بیشترین اقبال را در بین سریال­های مناسبتی زمان خود داشت، اسم «هستی» که شخصیت این سریال بود، فراوانی چشمگیری یافت.

همچنین نام «ستایش» نیز متأثر از سریالی به همین نام، فراوانی یافت.

به هر صورت انتخاب نام مطابق قانون، بر عهده اعلام کننده ولادت است و نمی­توان منع خاصی جز  مواردی که قانون بر آن تأکید دارد قائل شد. این موارد عبارتند از:

قانون «ممنوعیت به­کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه»، مصوب 28/09/1375 مجلس شورای اسلامی

ماده 20 قانون ثبت احوال کشور (‌عناوین و القاب و نامهای زننده و مستهجن یا نامناسب با جنس ممنوع است(

باید توجه داشت تأثیر برخی وقایع گذراست. نظیر فیلم­ها و سریال­ها. برخی رویدادها اما تأثیری درازمدت دارند. نظیر تغییرات فرهنگی و ...

به لیست نام های قابل انتخاب، نام های جدیدی هم افزوده می شود؟ این نام ها را چه کسی و چطور انتخاب می‌کنند؟

اسامی که در حوزه فرهنگ اسلامی- ایرانی قابل تعریف باشند، مورد پذیرش ثبت احوال است.

اسامی حوزه فرهنگ اسلامی، شامل اسامی پیامبران الهی، ائمه اطهار، صحابه، واژه­های قرآن و مشتقات آن است.

اسامی حوزه فرهنگ ایرانی، شامل واژه­هایی­ست که در زبان­ها و گویش­های رایج در ایران وجود دارد. اعم از نام­های قومی و منطقه­ ای ... (نظیر نام­های فارسی، ترکی، کردی، ترکمنی، بلوچی و ...)

اسامی پیشنهادی افراد برای فرزندان خود نیز به صورت هفتگی، در کمیته مشورتی نام سازمان ثبت احوال کشور که متشکل از استادان دانشگاه و دو نفر از نمایندگان فرهنگستان زبان و ادب فارسی است، براساس قانون «ممنوعیت به­کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه» بررسی و به تصویب می­رسد. از جمله نام­های به تصویب رسیده که زیبایی خاصی داشته و در عین حال بی سابقه است، می­توان به این موارد اشاره کرد:

«زی با مهر» (یعنی با مهر زندگی کن)             |   یاس آفرین               |   مهربان یاس             |   مشکات رقیه            

با توجه به سیاست دولت یازدهم در توجه ویژه به اقوام، در اقدامی ابتکاری و با توجه به ضرورت حفظ حقوق اقوام ایرانی، سازمان ثبت احوال کشور، در هر زبانِ ریشه ایرانی، یک نفر متخصص و محققِ گوینده آن زبان را که از اعضای هیأت علمی دانشگاه هستند، انتخاب و به عضویت کمیته مشورتی نام در آورده است.

از اسامی بی سابقه یا کم سابقه انتخاب شده در مدت­های اخیر به چه مواردی می­توان اشاره کرد؟

زی با مهر (با مهر زندگی کن)        |   ترنم باران           |   معصومه مه یاس       |   آگاه دخت               |   مهربان یاس

برای عوض کردن اسم چه مراحلی را باید طی کرد؟

ادارات ثبت احوال براساس دستورالعمل 578/1 سال 1388، مربوط به تغییر اسامی نامناسب و دستورالعمل 153226/1 سال 1390، مربوط به تغییر اسامی مناسب کم اقبال، مصوب شورای عالی ثبت احوال، به درخواست­های تغییر نام مردم رسیدگی می­کنند.

چه اسم هایی قابلیت عوض شدن دارند؟ چه تعداد اسم قابل تعویض وجود دارد؟

در مورد تغییر اسامی، تغییر نام­های معصومین و برخی القاب و کنیه­های آنان در ثبت احوال و براساس مصوبات مورد اشاره ممکن نیست. در مورد سایر نام­ها، موارد مشروحی در دستورالعمل دیده شده تا ضمن قضا زدایی، تسهیلاتی برای متقاضیان تغییر نام فراهم گردد.

نام خانوادگی را هم می شود عوض کرد؟ کدام فامیل ها را میشود عوض کرد؟

برحسب ماده 40 قانون ثبت احوال کشور، تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال کشور خواهد بود. این قانون آیین­نامه اجرایی مفصلی دارد. به متقاضیان توصیه می­شود برای آگاهی از موارد به یکی از ادارات ثبت احوال مراجعه و از مشاوره کارشناسان ثبت احوال استفاده نمایند.


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
کلمات کلیدی :
سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور,