آخرین اخبار
ثبت احوال و آمار حیاتی

همایش گرامی داشت روز ملّی جمعیت در استان کرمانشاه برگزار شد


همایش روز ملّی جمعیت به میزبانی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه و مشارکت دانشگاه علوم پزشکی، دفترامور فرهنگی و اجتماعی استانداری و با حضور مدیران سایر دستگاه های اجرایی استان کرمانشاه با شعار همایش علمی (جمعیت، باروری و زندگی پایدار) برگزار شد.

       به گزارش روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان کرمانشاه؛ صادق خدادادی مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه ضمن خوشامد گویی و تبریک فرا رسیدن روز ملّی جمعیت، با اشاره به اینکه به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، 30 اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است  افزود: در سیاستهای کلی جمعیت به مواردی مانند ارتقاء پویایی ، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند و کاهش سن ازدواج اشاره شده است و همه ما باید زمینه سازی برای اجرایی شدن این سیاست ها را فراهم نماییم.

      وی در ادامه تصریح نمود: نرخ رشد جمعیت استان حدوداً 1/2 است این در حالی است که نرخ جانشینی جمعیت باید 2/1باشد. همچنین استان کرمانشاه از لحاظ تعداد جمعیت رتبه 13 کشور را دارد.

     وی با بیان اینکه 5/99 درصد ولادت ها و 99دصد  وفات ها در استان در مهلت قانونی به ثبت می رسدافزودند: نسبت جمعیتی استان را 14 درصد زیر 15 سال، 72 درصد 15 تا 64 سال و 6 درصد بالای 65 سال اعلام کرد.

          در ادامه این همایش الهی تبار معاون سیاسی_امنیتی استانداری کرمانشاه گفت: ثبت آمار جمعیت را یکی از راهبردی ترین مقوله های اساسی کشور برای سیاست گذاری خواند و اظهار داشت: نرخ باروری جمعیت استان از میانگین نرخ جانشینی جمعیت کشور کمتر است. وی بر اهمیت نگاه توسعه ای به کمیت و کیفیت نرخ جمعیت تاکید و گفت: برای رشد جمعیت نیاز به تلاش همه جانبه همه دستگاه ها است.وی عدم اشتغال و مسکن را مهم ترین دلیل برای کاهش رشد جمعیت در استان عنوان کرد و گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر نیاز کشور به رشد نرخ باروری، نیاز فراگیر به فرهنگ سازی و هم افزایی همه دستگاه های اجرایی برای حل مشکلات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است. ایشان همچنین افزودند: تحقق سیاست های جمعیتی، مولفه ها و پیش نیازهایی دارد که حفاظت از کیان خانواده و پایداری زندگی یکی از مهم ترین این مولفه هاست.

       ایشان همچنین در اد امه افزودند: در موضوع تقویت نهاد خانواده در استان کرمانشاه حرکت منسجمی شروع شده که در نخستین قدم آن کاهش 8/5 درصدی نرخ طلاق و افزایش 1/8 درصدی نرخ ازدواج در سال 97 بوده است. این نشانه اثر بخشی مداخلات و مشارکت اجتماعی است. این اقدام ها می تواند در افزایش نرخ باروری استان نیز الگو قرار بگیرد.

 


       رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز در ادامه با یادآوری شعار سازمان ملل «انسان سالم محور توسعه پایدار» اظهار داشت: هر فرد به عنوان یک سرمایه محسوب می‌شود که با برنامه‌ریزی و آموزش به عنوان یک‌سرمایه انسانی و ‌اجتماعی می‌توان‌ روی آن حساب کرد

.

      برنامه‌های جمعیتی به گفته محمود‌رضا مرادی، براساس سیاست‌های ملی و با ارزیابی، تجدیدنظر و سیاست گذاری است و عوامل متعددی همچون مسائل فرهنگی، اقتصادی و‌ اجتماعی در این زمینه سهم بسزایی دارد

 

 


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۸/۲/۳۱
کلمات کلیدی :
سیاستهای ابلاغی,